soda oczyszczona

soda oczyszczona 1kg
Soda Oczyszczona 1kg

Czy już wszystko wiesz o sodzie oczyszczonej?

Soda oczyszczona czyli wodorowęglan sodu, to nieorganiczny związek chemiczny. Naturalnie występuje w przyrodzie w złożach mineralnych, osadach oraz wodach gruntowych. Jest również obecna w ludzkim organizmie (w jamie ustnej i żołądku) gdzie pomaga neutralizować działanie kwasów.

Soda to tani, ekologiczny i bezpieczny dla organizmu produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Substancja znajduje zastosowanie, zarówno w sektorze spożywczym jak i gospodarstwie domowym oraz w pielęgnacji ciała i kosmetyce. Jest niezastąpiona w różnych pracach porządkowych w domu i w ogrodzie. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, co sprawia, że neutralizuje kwasy i jest substancją lekko żrącą. Soda to dokonały i o wiele bardziej przyjazny człowiekowi i środowisku zamiennik popularnych detergentów, ulega biodegradacji w 60 C, a jej używanie nie grozi poparzeniem czy zatruciem organizmu.

Sodę oczyszczoną można stosować w postaci proszku do pochłanianie zapachów, proszku do szorowania zabrudzonych i przypalonych powierzchni (należy dodać boraksu i soli), a także w formie czyszczącej pasty czy roztworu (po wymieszaniu z wodą).

soda oczyszczona jak wygląda

Właściwości lecznicze sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to świetny sposób na odkwaszanie organizmu i oczyszczanie go z toksyn, normalizuje pH w organizmie i działa moczopędnie. Jeśli chcemy zastosować ten sposób, należy codziennie rano i tuż przed snem wypijać szklankę wody wymieszaną z ¼ łyżeczki sody.

Soda oczyszczona pomaga na nieświeży oddech na przykład po zjedzeniu cebuli itp. Wystarczy do szklanki wody wsypać łyżeczkę substancji i wypłukać usta. Można zrobić z jej użyciem naturalny płyn do płukania ust.

Jest też sprawdzonym, domowym sposobem na ból gardła, katar i stany zapalne jamy ustnej. Można stosować ją w postaci inhalacji i płukać chore gardło. Aby przygotować inhalacje należy dodać do wrzącej wody 1 łyżkę sody oczyszczonej. Płukankę na gardło otrzymamy po wymieszaniu szklanki wody z 1 łyżka sody. Natomiast, aby odetkać zatkany nos wystarczy ćwierć łyżeczki sody zalać łyżką wody, wymieszać i wpuścić 1-2 krople do każdej dziurki.

Soda oczyszczona pomaga również w walce ze zgagą, gdyż zmniejsza kwasowość w żołądku. By pozbyć się dolegliwości, należy rozpuścić 1 łyżeczkę sody w połowie szklanki wody i wypić roztwór. Jest to jednak doraźna metoda a nie sposób leczenia tej przypadłości.

Soda oczyszczona łagodzi miejsca po ukąszeniach owadów. Wystarczy do wanny z ciepłą wodą wsypać szklankę sody lub natrzeć swędzące miejsce pastą z sody. Nie wolno używać jej na otwarte rany i skaleczenia.

Soda oczyszczona w kosmetyce

Jest składnikiem maseczek i peelingów oczyszczających. Używa się jej również do wyrobu kul kąpielowych i pudrów kąpielowych. Soda w ostatnim czasie zyskała dużą popularność w produkcji kosmetyków zero i less waste w szklanych i papierowych opakowaniach. Jest składnikiem naturalnych past do zębów, płynów do płukania ust, proszków do zębów a także dezodorantów w kremie.

Naturalna pasta z olejem kokosowym i sodą

  • ½ szklanki oleju kokosowego tłoczonego na zimno
  • 2-3 łyżki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka ksylitolu lub miodu
  • 10 - 20 kropli naturalnego olejku eterycznego (np. miętowy, cynamonowy, pomarańczowy)

Jak zrobić pastę z sody oczyszczonej?
Wymieszaj olej kokosowy i sodę, aż do uzyskania gładkiej konsystencję. Jeżeli olej kokosowy jest zbyt twardy możesz go podgrzać w kąpieli wodnej. Następnie wymieszaj z ksylitolem lub miodem i na koniec dodaj olejek eteryczny. Pastę przełóż do szklanego słoiczka z pokrywką.

Soda oczyszczona i jej właściwości

Soda oczyszczona idealnie nadaje się do czyszczenia różnych powierzchni, ale możemy używać jej także jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów z kuchni czy łazienki. Usuwa zabrudzenia z różnych materiałów, nie niszcząc właściwości materiału. Używana jest do prania jako zmiękczacz wody. Soda wykazuje właściwości spulchniające, dlatego można wykorzystać ją w zastępstwie proszku do pieczenia lub drożdży do wypieku chleba ciast czy naleśników. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, co sprawia, że Służy jako środek neutralizujący, działanie kwasów, jest substancją lekko żrącą. Ze względu na tworzenie się piany mydlanej stosowany jest też w gaśnicach.

Soda oczyszczona do czyszczenia mebli

Soda oczyszczona czyści kuchenne sprzęty, blaty oraz meble, usuwa z dłoni i desek do krojenia nieprzyjemne zapachy. Można jej użyć do usuwania tłuszczu i spalenizny. Trzeba przygotować roztwór z 2 dużych łyżek sody i płynu do mycia naczyń, wlać go do danego naczynia, dolać wody i odstawić na 10-20 minut. Po tym czasie można łatwo wyszorować spaleniznę.

Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną

Sodę można zastosować także jako środek do czyszczenia mikrofalówki i piekarnika. Wystarczy niewielką ilość wsypać na wilgotną gąbkę i przetrzeć urządzenie. Aby wyczyścić piekarnik proszek należy wysypać na dno lub blachę, skropić wodą, a następnego dnia przetrzeć wnętrze wilgotną ścierką lub gąbką.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Naturalny neutralizator zapachu w postaci sody oczyszczonej? Oczywiście, że tak! Niewielkiej ilości sody użytej podczas gotowania potraw, neutralizuje nieprzyjemny zapach z jakim mamy do czynienia w przypadku kalafiora czy brokuła. Oprócz tego można jej użyć, aby pozbyć się niechcianych zapachów z lodówki czy zamrażarki. Wystarczy, że na całą noc pozostawisz w lodówce rozsypaną na talerzyku sodę.

Czym zastąpić proszek do pieczenia?

W tym przypadku również należy wspomnieć o zastosowaniu sody oczyszczonej w domowych wypiekach. Z uwagi na jej spulchniające właściwości, zmiękcza i powoduję lekkie wyrastanie ciasta. Możemy dosypać ją do naleśników, placków, racuchów czy użyć do ciasta zamiast proszku do pieczenia. Gdy mamy pod ręką dodatkowo maślankę lub kefir zrobimy szybki tzw. irlandzki chleb lub bułki na sodzie.

Soda doskonale sprawdzi się również w łazience

Można użyć jej nadaje się do szorowania armatury łazienkowej oraz glazury i terakoty, w połączeniu z octem pomaga przetkać zatkane rury i wyczyścić toaletę. Obok boraksu i sody kalcynowanej jest częstym składnikiem naturalnych proszków do prania, gdyż zmiękcza wodę i działa wybielająca. Jeśli chcemy usunąć zapachu z rur kanalizacyjnych należy wsypać do nich sodę i zalać wrzątkiem, natomiast zatkane rury udrożnimy wsypując do odpływu szklankę sody, zalewając ją szklanką gorącego octu, a po kilku minutach spłukując wszystko gorącą wodą.

Z pomocą sody i szorstkiej gąbki możemy wyczyścić kafelki i usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej (do plastikowej torebki wsypać 1/4 szklanki sody i wlać szklankę octu, do środka włożyć słuchawkę, torebkę zawiązać, po godzinie torebkę zdjąć, a słuchawkę opłukać). W celu umycia kabiny prysznicowej należy spryskać drzwi octem, po kilku minutach wyszorować gąbką z sodą i spłukać

Soda jako naturalny odświerzacz powietrza

Z uwagi na fakt, ze soda pochłania nieprzyjemne zapachy, możemy przygotować z jej użyciem nietoksyczny odświeżacz powietrza, który umieścimy w łazience, kuchni czy samochodzie. Bezzapachowy pochłaniacz zapachów przygotujemy wsypując sodę do bawełnianego woreczka i umieszczając w szafie, pod zlewem, w łazience, lodówce lub innym miejscu. Jeśli natomiast chcemy przygotować zapachowy odświeżacz, należy wymieszać sodę z kilkoma kroplami ulubionych olejków eterycznych (np. pomarańczowy, sosnowy, lawendowy) wsypać do szklanego pojemnika, przykryć gazą lub tkaniną i przewiązać. Co jakiś czas dolewamy nową porcję olejku, a raz na kilka miesięcy wymieniamy sodę na nową, gdyż robi się żółta i zbrylona.

Zastosowanie sody w całym domu

Soda pomaga odświeżać dywany, tapicerkę, materace, foteliki samochodowe, usuwa plamy i pochłania nieprzyjemne zapachy. Może być stosowana jako suchy szampon dla psów, a także odświeżacz do kuwety (wystarczy wsypać sodę na dno przed wsypaniem żwirku). Aby usunąć plamę z tkaniny należy w zabrudzone miejsca wetrzeć pastę z sody. Natomiast rozwiązaniem na brzydko pachnący i nieświeży dywan czy wycieraczkę jest posypanie powierzchni sodą, pozostawienie jej na noc i rano odkurzenie proszku. Podobnie postępujemy w przypadku odświeżania butów.

Soda w ogrodzie

Soda Oczyszczona jest również chętnie używana w ogrodnictwie i przydomowych, ekologicznych uprawach, jako naturalny środek ochrony roślin gdyż ogranicza rozwój pleśni i grzybów.
Aby usunąć zapach z kompostownika należy posypać odpadki sodą, a w celu zwalczania trawy i chwastów z chodnika lub bruku - posypać kępki sodą

Soda oczyszczona dostępna w naszym sklepie

soda oczyszczona 1kg 1kg spożywcza

Charakterystyka produktu

Skład (INCI): wodorowęglan sodu
Wzór chemiczny: NaHCO3
Rodzaj: spożywczy
Kraj pochodzenia: Turcja
Wygląd: biały proszek
Dodatki: czysty bez dodatków