Produkty z przepisów

Przepisy

Kąpiel z solą Epsom

Do wanny ciepłej wody dodaj 2 szklanki soli Epsom i poczekaj, aż sól całkowicie się rozpuści. Zażywaj kąpieli przez 15 - 20 minut. Do wody możesz również dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego, a dla dodatkowego nawilżenia skóry kilka kropel oliwy z oliwek lub innego ulubionego olejku. Nie należy używać mydła i detergentów, gdyż będą wpływać na działanie soli. Najlepiej wziąć taką kąpiel 3 razy w tygodniu. Taka kąpiel odpręża, uspokaja, działa rozluźniająco mięśnie, pomaga zmniejszyć obrzęki i opuchlizny, a także ma dobroczynny wpływ na stan skóry.

Kąpiel dla dzieci na dobranoc z solą Epsom

Dodaj jedną filiżankę soli Epsom do wieczornej kąpieli swoich dzieci, aby pomóc im spać spokojniej.

Kąpiel z Chlorkiem Magnezu

Do wanny ciepłej wody dodaj 2 szklanki chlorku magnezu. Zażywaj kąpieli 30 minut. Nie należy używać mydła i detergentów, gdyż będą wpływać na działanie soli. W zależności od wrażliwości naszej skóry, możemy odczuwać lekkie szczypanie lub pieczenie, co jest naturalne i szybko mija. Po kąpieli możemy opłukać się czystą wodą.

Kąpiel z solą z Morza Martwego

Dobór stężenia dla kąpieli profilaktyczno-odprężających możemy traktować dość dowolnie, w zależności od indywidualnych preferencji i upodobań. Przyjmuje się, że kąpiele profilaktyczno-odprężające bazują na 0,1% - 1% roztworze soli. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby ze względu na indywidualne preferencje stosować silniejsze roztwory - 2%, 3%, 4% (kąpiele w roztworach silniejszych mogą stanowić doskonałą profilaktykę różnego rodzaju schorzeń skórny - grzybic i innych. Tak jak w kąpielach profilaktyczno-odprężających panuje dość duża dowolność w dobieraniu stężeń, tak w kąpielach mających na celu wspomaganie terapii - stężenia nie mogą być mniejsze niż 1%. Specjaliści od balneoterapii rekomendują roztwory 1% - 3% w kąpielach całego ciała oraz stężenia nawet do 6% w kąpielach częściowych, a więc dotyczących wybranych fragmentów ciała (stopy, ręce, dłonie). Decydując się na kuracje solankowe w formie kąpieli całego ciała musimy mieć na uwadze fakt, że większość kuracji wspomagających terapie musi trwać minimum kilka tygodni. W tym czasie kąpiele powinno się przyjmować 4-5 razy w tygodniu, przy czym stężenie soli w kąpieli powinno wynosić, jak wspomniano wyżej, od 1% do nawet 3%.

Kąpiel z solą Himalajską

Zawarte w tej soli substancje mineralne z łatwością przenikają przez skórę, dając efekt oczyszczenia i detoksykacji. Aby uaktywnić współczynnik wymiany osmotycznej stężenie soli powinno wynosić co najmniej 1%. Do wanny należy zatem wsypać ok. 1,2 kg soli himalajskiej, przy czym temperatura wody powinna wynosić 37 stopni Celsjusza, a kąpiel trwać 20-30 minut. Na końcu nie należy opłukiwać się z solanki prysznicem, tylko od razu wytrzeć ciało ręcznikiem.

Kąpiel solankowa jest szczególnie zalecana osobom z: chorobami skóry, reumatyzmem i chorobą stawów, bólami kręgosłupa, nawracającymi infekcji, problemami ginekologicznymi, ukąszeniami owadów, poparzeniami, podrażnieniem skóry i trudno gojącymi się ranami.

Moczenie stóp w wodzie z solą Epsom

Do miski z ciepła wodą dodaj 1/2 filiżanki soli Epsom. Mocz nogi przez 20 - 30 minut. Możesz dodać do wody 1-2 krople olejków eterycznych o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym, np. drzewa herbacianego, cytrynowego, mięty pieprzowej.

Moczenie stóp w wodzie z Chlorkiem Magnezu

Do miski z ciepłą wodą dodaj 2 łyżki chlorku magnezu, rozpuść i mocz stopy przez ok. 30min. Opłucz letnią wodą. Kąpiel jak i moczenie nóg ma tendencję do wysuszania nam skóry, więc po możesz nałożyć ulubione masło lub olejek.